Superčeši

Nadace Tipsport rozdělí dalších 1,5 mil. korun na výsadbu stromů

Pětičlenná odborná porota rozhodla začátkem srpna o tom, které iniciativy na výsadbu stromů po celé České republice podpoří Nadace Tipsport v rámci svých aktuálních grantových výzev. Finanční prostředky v celkové výši 1,5 mil. korun získá nakonec téměř 40 různých projektů. „Při vypisování našich grantů podporujících výsadbu stromů se vždy snažíme zapojit širokou veřejnost i nejrůznější zájmové skupiny a motivovat je k sázení. Letošní grantové výzvy probíhají současně v rámci našeho dlouhodobého projektu Jeden Čech, jeden strom, jehož cílem je zapojit do výsadby stromů co nejvíce zájemců po celé České republice, popisuje důvody pro vypisování grantů ředitelka Nadace Tipsport Lucia Štefánková.  

Prostřednictvím grantové výzvy Sázíme na české sady podpoří Nadace Tipsport částkou 501.308 korun celkem 14 různých projektů v devíti českých a moravských krajích, které jsou zaměřeny na výsadbu původních a krajových odrůd ovocných stromů. Každý úspěšný žadatel získá z nadačního fondu navíc finanční příspěvek ve výši až 10.000 korun na nákup moštovače, lisu nebo drtiče na ovoce. „Byl jsem mile překvapen detailní znalostí některých žadatelů v problematice původních a krajových odrůd ovocných stromů. Jsem rád, že mohu být součástí týmu, který se rozhodl podporovat snahy o zachování a šíření méně známých odrůd v naší krajině. Doufám, že nejen tato grantová výzva poslouží jako inspirace pro další zájemce o sázení stromů,“ doplňuje informace Pavel Jůn, člen odborné komise a odborný garant grantové výzvy.

Do grantové výzvy s názvem Zasaď strom pro svůj klub se mohly naopak přihlásit fotbalové či sportovní kluby, které kromě finančních prostředků v celkové výši jednoho milionu korun na výsadbu stromů obdrží od Nadace Tipsport téměř stejnou částku také pro údržbu svých zelených trávníků. „Mám radost z toho, že sportovci na hřištích vysadí stromy a budou mít možnost sledovat jejich růst. Vždy se snažíme, aby sázeli lidi, kteří pak budou chodit okolo a o stromy budou také pečovat. Je tak větší záruka, že o stromy bude dobře postaráno, protože když člověk přiloží sám ruku k dílu, tak mu to pak není jedno pokud by strom nějak trpěl,“ dodává Martina Pavelková, členka odborné komise a zakladatelka projektu Sázíme stromy.

Odborná porota rozhodla o tom, že nové stromy vyrostou na podzim u celkem 21 fotbalových hřišť či jiných sportovišť. A dalším třem klubům udělila sázkařská komunita Tipsportu ve veřejném hlasování divokou kartu. „Zájem o náš grant Zasaď strom pro svůj klub jen potvrzuje, že sportovní kluby nejsou v místě působení důležité jen kvůli sportu samotnému, ale zejména na malých vesnicích se starají také o údržbu krajinu kolem svých hřišť, která často slouží pro členy klubu a další místní obyvatele jako prostory pro další spolkové činnosti,“ uzavírá Jiří Hadrava, další člen odborné poroty a manažer komunikace sázkové kanceláře Tipsport.

Grantová výzva Sázíme na české sady:

Grantová výzva Zasaď strom pro svůj klub:

You don't have permission to register