Superčeši

Macramé, hit 90. let je zpět. Slouží k výrobě originálních bytových doplňků

V 90. letech snad neexistoval teenager, jehož zápěstí by nezdobil náramek přátelství vyrobený z barevných bavlnek a tisíců uzlíků. Oblíbená technika se po letech opět vrací do módy. Drhání se nově říká macramé a zdaleka neslouží jen pro výrobu notoricky známých náramků. Z bavlněných nebo vlněných přízí lidé vyrábějí bytové doplňky, které se skvěle hodí k oblíbenému skandinávskému nebo boho stylu. 

Macramé neboli drhání není žádná novinka. Jedná se o velmi starou techniku tvorby šperků a dekorací pomocí uzlíků. Různé podoby macramé lze pozorovat u etnik napříč světem. Všeobecnou oblibu si získalo zejména v 60. letech, kdy byly drhané doplňky součástí módy květinových dětí. Starší generace si pamatují drhání tašek i koberečků z nepříjemných umělých přízí. Mileniálové vyráběli uzlíkovou technikou z bavlnek náramky přátelství. Teď macramé zažívá další boom. „Dnes jsou macramé dekorace součástí nejenom moderních hippie – boho interiérů, ale také přinášejí zajímavé struktury a teplo přírodních materiálů do jinak chladných scandi prostorů. Možností, co všechno se dá technikou macramé vytvořit, je nespočet. Na první pohled se může zdát tvoření technikou macramé složité, stačí si ale osvojit základní fígle. I proto výroba provázkových dekorací interiéru dnes hýbe světem DIY (do it yourself),“řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Klíčem k dokonalému výrobku je správný výběr komponentů. Svírací špendlík a pár pestrobarevných bavlnek už patří spíš minulosti. „Základem je výběr příze, ze které budete tvořit. Drtivě nejoblíbenější, nejznámější a nejkvalitnější jsou příze polské značky Bobbiny, vyrobené jsou z recyklované bavlny a některé výrobky je možné na nižší stupně prát. V nabídce máme zcela unikátní dřevěné výřezy z březové překližky, bez povrchové úpravy a vyřezávané s naprostou přesností pomocí laseru. Zákazníci mohou vybírat z více než 10 druhů výřezů počínaje kruhem, mráčkem nebo třeba andělskými křídly. Obecně se velké oblibě těší minerální korálky, i ty lze zakomponovat do drhaného výrobku. Nechali jsme speciálně vyrobit korálky z minerálů, které mají dostatečně velký průvlek na to, aby jimi prošla macramé šňůra. Můžete tak vytvořit zajímavé dekorace na zeď nebo závěsy na květiny, které v sobě budou nést energii minerálů. Pro svou barevnost jsou velmi vyhledávané surové minerály, také ty je možné zakomponovat do macramé, do kterého se různě zaplétají. Macramé příze slouží také k háčkování, nabízíme tedy i dna z březové překližky na háčkované košíky a k tomu samozřejmě i háčky na háčkování,“ popsal Martin Stibor.

You don't have permission to register