Superčeši

Největší femme fatale Marilyn Monroe se přibližovalo i několik Češek

Jaká historická či filmová ikona se vám vybaví, když se řekne Femme fatale nebo je to pro vás jen kulturní konstrukt? Za první femme fatale s největší pravděpodobností můžeme považovat biblickou Evu, která se pro jablko nechala vyhnat z ráje a změnila od základu život sobě i Adamovi. Metaforu chápeme i v jednoduchém kontextu, prostě svedla Adama k hříchu, který se projevil jako nedisciplinovaný muž. Na druhé straně však vyvstává otázka, proč se příliš nebránil, sice se to v biblickém příběhu snaží Evě rozmluvit, ale nakonec stejně neodolá. Je od přírody slabý, nedokázal odolat svodům ženy. Kde byl jeho rozum a rozhodnost, pevnost a mužského odhodlání? Proto dnes nežijeme v ráji, ale možná je to také proto, že byl čas na to se rozmnožit, založit zdravé rody a z jediné krve vlastních potomků by to nešlo.

Femme fatale je nejčastěji popisována jako velmi přitažlivá, inteligentní, smyslná a svůdná žena, schopná svým vnitřním kouzlem přímo očarovat muže, kteří jako posedlí hledají jejich tajemství a touží je mít. Jakou ženu si představujete vy? Myslíte-li si, že je úchvatná, inteligentní, krásná, šarmantní, tak máte pravdu. Je to žena, která díky svým zbraním dokáže dostat na lopatky muže jakého si umane. Dokáže si s ním pohrávat, jak jen se jí jen zlíbí. Jeho pozdní prozření má vždy vysokou daň! Jakým skutečným ženám se to v historii podařilo? Například Almě Mahlerové, rakouské autorce memoárů, která patřila v první polovině 20. století mezi nejznámější „múzy“ umělců. Naprosto pobláznila hudebního skladatele Gustava Mahlera, malíře Oskara Kokoschku či spisovatele Franze Werfela. A co teprve hvězda stříbrného plátna, jakou byla americká herečka, sladká a sexy Marilyn Monroe, jejíž kouzlo dodnes nevyprchalo. Kolik mužů pobláznila úchvatná kráska, se vlastně neví, ale rozhodně jich nebylo málo, přesto se ona sama několikrát dostala bezvýchodné situace, a ta poslední se jí nepodařila zdárně vyřešit…

Femme fatale rozhodně byla také komunistická novinářka, spisovatelka, překladatelka a feministka Marie Majerová. Těchto pár slov spíše vypovídá o ženě rozvážné, avšak manželka S. K. Neumanna, Božena, o ní kdysi řekla: „Mařka dovedla každého muže okouzlit a z Vídně jsem zvěděla, že v jejím životě hrají roli jen zdatní milenci“.  Životem zkoušená osobitá herečka Květa Fialová, nikdy na sobě nenechala znát, co pro ni osvobození doopravdy znamenalo. V jejích šestnácti letech ji znásilnili dva ruští vojáci a tento hrůzný zážitek vygradoval ještě, když na vlastní oči viděla jejich popravu.

Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová byla považována nejen za český sex symbol, ale i evropský, má na svém kontě 22 českých, amerických, italských a německých filmů. Byla přirovnávána k Brigitte Bardot a Ursule Andressové. Jako první žena z tehdejšího Československa se objevila v časopise Playboy. Šarmantně vypadá i dnes ve svých 77 letech. Obě herečky si spolu zahrály například ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Po letech se opět spolu potkaly ve filmu Adéla ještě nevečeřela.

Foto: Květa Fialová a Olga Schoberová z filmu Limonádový Joe//Facebook/Zlatá šedesátá

You don't have permission to register