Superčeši

Lukáš Krpálek: „Teď je pro mě velkým cílem prosadit se i v té nejtěžší kategorii“

Judistu Lukáše Krpálka asi netřeba zdlouhavě představovat. Pro ty, kteří bojovým sportům nevěnují přílišnou pozornost, tak jen na úvod shrneme, že téměř dvoumetrový sportovec, olympijský vítěz z Ria, je nejúspěšnějším českým judistou české historie a nedávno si připsal další titul.

V čínském Chu-che-chao-tche před semifinále přitom uvažoval, že z turnaje Grand Prix odstoupí kvůli bolesti zad. Lukáš je ale rozený bojovník a to nejen tělem, ale i duší. I díky tomu se mu podařilo triumfovat v semifinále nad nasazenou jedničkou Rusem Volkovem a v boji o zlato zdolat Mongola Ulzíbajara a získat tak druhou zlatou medaili ve váhové kategorii nad 100 kilogramů. 26 ti letý zápasník přitom do nejtěžší váhové kategorie přestoupil teprve před půl rokem.

Lukáši, šampionát v Číně musel být hodně těžký už kvůli vašim zdravotním potížím se zády. V klíčových zápasech jste ale dokázal otočit skóre a nakonec stanout na stupni vítězů. Co se Vám odehrává ve zlomový okamžik v hlavě, když prohráváte a chcete to otočit ve svůj prospěch?

Rozhodně pro mě tento start byl hodně náročný. Bylo to v přípravném období, kdy jsme jezdili furt po kempech a připravovali se směrem k MS. Proto také všechna ta zranění. Tohle období je pro nás judisty nejdůležitější a zároveň nejtěžší.

Jako start to měl být pouze přípravný k MS. Rozhodně se nepočítalo, že bych stanul na tom nejvyšším stupni. Radost to, ale byla velká.

zdroj: https://www.facebook.com/krpaleklukas/

Z vašich zápasů je patrné, že máte hodně pevnou vůli a dokážete přemýšlet takticky. Byl jste vždycky takový, nebo to je věc, kterou Vás naučil sport?

Myslím, že tohle mě naučil samotný sport. Nikdy jsem úplně tatkticky nepřemýšlel, ale naopak jsem se snažil do každého zápasu bušit a všechny zničit. Jenže někdy to úplně nevyšlo a tak človek musel trošku začít uvažovat o nějaké taktice.

Co pro olympijského vítěze a českého sportovce roku 2016 znamená úspěch? Jaká je vaše další meta?

Snad pro každého profesionálního sportovce je uspěch to nejvíc. Vždy jsem měl postupný cíle, jak uspět a kde uspět. Když to vyšlo další cíl byl o něco vyšší. Teď je pro mě velkým cílem, prosadit se i v té nejtěžší kategorii.

Máte čas si i přes náročný program plnit sny? A které to jsou? Jak dobíjíte baterky?

Pro mě odpočinek a relax je to, když můžu být s rodinou. Třeba i jen doma. Ležet na zahrade, a hrát si s malým.

Působíte jako perfektní prototyp SuperČecha. Kdo pro Vás samotného ztělesňuje představu SuperČecha?

Dekuji. Kdo pro mě představuje SuperČecha to nevim. Pro mě vzorem človeka byl vždy Japonský judista Kosei Inoue… I přes jeho výsledky v judu, je to užasný človek s velkým srdcem, který se snaží pomáhat kde může. To je pro mě Super človek.

zdroj: https://www.facebook.com/krpaleklukas/

You don't have permission to register