Superčeši

Víkend na vodě. Kam za divokou řekou i klidnou hladinou

Rozrážet loďkou ve vodě odraz Slunce, které se tyčí vysoce na blankytné obloze, neodmyslitelně patří k poetickým obrazům českého léta. Pokud jste nikdy nezakusili vodáckou romantiku, je čas to napravit. Máme pro vás několik tipů, kde a jak vyplout a vrhnout se do peřejí. Začneme vyhlášenými klasikami, které jejich pověst předchází.

Vltava

Naše nejoblíbenější splavná řeka se sjíždí v mnoha úsecích. K těm nejznámější a zároveň nejfrekventovanějším patří Vyšší Brod – Zlatá Koruna. Díky naši největší umělé nádrži – Lipenské přehradě, ze které se upouští voda, je tento úsek jistota téměř vždycky. Navíc se díky poměrně svižnému proudu se za pádlem ani příliš nepředřete. Malebná česká krajina v kombinaci s kouzelnými hrady a zámky v okolí (Rožmberk, Český Krumlov) lákají každoročně stovky vodáků.

Divočejší úsek pro otrlejší nebo minimálně odvážnější vodáky začíná za vyhlášenou Zlatou Korunou, kde po proudu už nenatrefíte na tolik stánků, kempů ale ani vodáků. Občasné peřeje a prudší proud vás zaveze až do Boršova nad Vltavou.

Lužnice

Další řeka, která nezklame. Stačí vyjet do Suchdolu nad Lužnící a odtud po vodě do Majdalény. Jenom nezapomeňte repelent proti komárům. Nedaleké jihočeské rybníky a močály jsou zde v tomto směru znát.

zdroj: http://www.rikosport.cz/luznice.html

Otava

Překrásný 17 ti kilometrový úsek mezi Radešovem a Sušicí začíná kousek u hradu Kašperk a povede vás krásnými meandry borových lesů, kde krajina rychle utíká. Na Otavě si přijdou na své i zkušení vodáci, jenom je potřeba pohlídat její sjízdnost, než se vypravíte. V suchých měsících se v korytě obnaží příliš ostrých balvanů a řekou byste neprojeli.

zdroj: http://makak-team.cz/?otava-cenkova-pila-%28sumava%29,44

Sázava

Co by kamenem dohodil z Prahy, se můžete napojit na splavnou Sázavu u Týnce nad Sázavou a poměrně díky svižnému průtoku dojet až do Pikovic. Na této trase nechybí vodácké zázemí a předně sami vodáci.

zdroj: http://www.dronte.cz/cs/rivers/66-sazava

You don't have permission to register