Superčeši

Pokud chceš patřit mezi Super Čechy, skoncuj s prokrastinací

Co je prokrastinace?

Výraz prokrastinace je přejatý přes anglické procrastination z latinského slova procrastinatus, což je přídavné jméno odvozené od minulého příčestí slova procrastinare složené z pro/pro a crastinnus/zítra, zítřejší.

Podle psychologů jde o mechanismus, který nám pomáhá vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem některé činnosti. Bohužel to může vyústit ve stres, pocit viny a psychickou krizi.

Prokrastinace není lenost

Lenoch nechce nic dělat a dobře to o sobě ví. Prokrastinátor naopak něco dělat chce, ale často nedokáže začít. Ví, co má dělat, proč to má udělat, ale problém je udělat ty správné kroky.

Chorobné odkládání nelze zaměňovat se syndromem vyhoření. V tom případě člověk neodkládá úkoly, ale odpočinek.

Uklidňující je pouze fakt, že prokrastinace je stará jako lidstvo samo. Lidé odkládali své úkoly od nepaměti. Dnešní doba je ale trochu komplikovanější. Mnoho věcí je rychlejších a složitějších. Máme technologie, které neměl nikdo před námi a také máme kolem sebe spoustu nových lákadel, které narušují naši schopnost soustředit se na danou činnost.

Boj s prokrastinací

Vývoj ukazuje, že bojovat proti prokrastinaci je stále důležitější. Míra chorobného odkládání roste napříč populací. Například studenti mají během zkouškového období nejvíce uklizeno.

Dobrá zpráva je, že boj s prokrastinací není tak náročný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Výsledky jsou vidět po pár týdnech. Vyhlásit odkládání válku můžete buď sami nebo s pomocí proškoleného kouče, který vás naučí účinné triky.

Jednou z metod je také trénink vaší vůle, která funguje podobně jako svaly. Když máte slabé svaly, začnete chodit do posilovny, stejně tak jde trénovat vůle. Posilování vůle je nutné neuspěchat. Jedná se o pozvolný a dlouhodobý proces.

Některé metody jsou popsané v knize Konec prokrastinace, která se rychle stala bestsellerem. Například zde najdete metodu zvanou „buzer-lístek“, díky níž si může vůli vytrénovat i velmi pokročilý prokrastinátor.

You don't have permission to register